PresentaBowls Pro Black Square Bowls, 12 oz, 5 x 5 x 2, Black, Plastic, 63/Bag, 8 Bags/Carton
Login to View Prices
1 in stock
SKU:
DCCB12SB
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Select an upscale presentation for your catered meals. These tasteful square bowls have an attractive design and bring a little extra shine to your meal. Bowls are crack-resistant and sturdy enough to handle whatever you dish out. Microwaveable bowls allow for hot and cold usage.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 13.1340 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.56 × 16.44 × 10.88 in |
| Microwave Safe | Yes |
| Depth | 5" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 5" |
| Length | 5" |
| For Use With | C816BDL, PP816BDL |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Height | 2" |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Food Container Type | Base |
| Material(s) | PP – Polypropylene |
| Dishwasher Safe | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594804995 |
| MPN | B12SB |
| Brand | Dart® |
Be the first to review “PresentaBowls Pro Black Square Bowls, 12 oz, 5 x 5 x 2, Black, Plastic, 63/Bag, 8 Bags/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.