PresentaBowls Clear Bowls, 64 oz, Plastic, 252/Carton
Login to View Prices
138 in stock
SKU:
DCCPET64B
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Clear bowls allow you to easily identify the product within. Elegant design on the bowls creates an upscale image. These bowls are also stackable, saving storage space. They’re versatile, good for holding many different kinds of items including bakery and deli goods and produce.
Additional information
| Weight | 19.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.63 × 15.25 × 15.25 in |
| For Use With | Dart PET64BDL |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material Type | Plastic |
| Food Container Type | Base |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | No |
| Diameter | 7.2" |
| Height | 4.5" |
| Material(s) | PET Plastic |
| Number of Compartments | 1 |
| Interior Volume Capacity | 64 oz |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594815472 |
| MPN | PET64B |
| Brand | Dart® |
Be the first to review “PresentaBowls Clear Bowls, 64 oz, Plastic, 252/Carton” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.