Premium Two-Prong Fastener Bases, 1″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 100/Box
Login to View Prices
Original two-piece, self-locking fasteners give you a secure, book-like binding to help you save on document storage space. Sturdy fasteners in specialty sizes are great for non-standard applications. Made from heavy-gauge, high-grade material for added durability.
Additional information
| Weight | 0.4900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 3.30 × 1.10 in |
| Fastener Sheet Capacity | 100 Sheets |
| Fastener Capacity | 1" |
| Special Features | Two-Prong Base |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Silver |
| Material(s) | Metal |
| Self-Adhesive | N |
| Center To Center | 2.75" |
| For Use With | Most 2.75" Wide Two-Prong Paper-Fastener Compressors |
| Disclaimer Statement | Two-prong bases and compressors sold and shipped separately-ORDER BOTH. |
| Fastener Subtype | Two-Prong Base |
| Global Product Type | Two-Piece Two-Prong Fasteners |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505700134 |
| MPN | A7070013J |
| Brand | ACCO |












Reviews
There are no reviews yet.