Premium Soft Xpress 3-Panel Multifold Hand Towels, 2-Ply, 9.13 x 9.5, White/Blue Leaf, 135/Packs, 16 Packs/Carton
Login to View Prices
1822 in stock
Tork® Premium Soft Xpress® 3-Panel Multifold Hand Towels offer superior appearance, hand feel, strength and absorbency. Maintain a high-end image with reduced waste and clutter. High-performance towels result in customers using fewer per use and greater cost savings. Hands dry faster thanks to greater absorbency and overall better performance. Combine softness with sustainability.
Additional information
| Weight | 13.6150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 13.50 × 9.88 in |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Dirt Types | Soil |
| Product Compostability Cert | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Width | 9.13" |
| Towel/Wipe Type | Folded Towels |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Ship Class Code | C |
| Post-Consumer Recycled Cont | 40% |
| Applicable Material | Multiple |
| Number of Plies | 2 |
| Length | 9.5" |
| Total Recycled Content Perc | 50% |
| Product Packaging | Pack |
| Number of Towels/Wipes Per | 135 |
| Material(s) | Paper |
| Fold Types | Multi-Fold |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 10% |
| Product Compostability Indi | Y |
| For Use With | Tork® H2/H23 Towel Dispensers – 552020, 552028, 463002, 552120, 552228, 73TR, 78T1, 302020, 302028, 302030 |
| Capacity (Weight) | 13.6 lbs |
| Global Product Type | Multifold Paper Towels |
| Application | Hand Drying |
| Color(s) | White/Blue Leaf |
| UPC | 073286661623 |
| MPN | MB579 |
| Brand | Tork® |











Reviews
There are no reviews yet.