Premium Self-Adhesive Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Brown, 100/Box
Login to View Prices
Easy-peel adhesive backing for quick and simple application. For top-punched documents.
Additional information
| Weight | 0.7870 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.60 × 2.00 × 0.80 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Fastener Capacity | 2" |
| Material(s) | Steel |
| Center To Center | 2.75" |
| Special Features | Premium Two-Prong Base-Premium self-adhesive backing for superior performance on manila, pressboard and vinyl. |
| Self-Adhesive | Y |
| For Use With | Most 2.75" Wide Two-Prong Paper-Fastener Compressors |
| Color(s) | Brown |
| Disclaimer Statement | Two-prong bases and compressors sold and shipped separately-ORDER BOTH. |
| Fastener Sheet Capacity | 200 Sheets |
| Fastener Subtype | Two-Prong Base |
| Global Product Type | Two-Piece Two-Prong Fasteners |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505700219 |
| MPN | A7070021J |
| Brand | ACCO |











Reviews
There are no reviews yet.