Premium Multipurpose Copy Paper, 97 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500 Sheets/Ream, 10 Reams/Carton
Login to View Prices
Ideal for everyday printing. 100% guaranteed for all office equipment-copy, fax, laser and inkjet. Specially engineered to deliver high-quality printing results. 99.99% Jam Free. Acid-free for archival-quality.
Additional information
| Weight | 31.2388 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.11 × 11.50 × 10.28 in |
| Sheets Per Unit | 5,000 |
| Interpack Paper Quantity | 500 Sheets/Ream, 10 Reams/Carton |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| CIE Whiteness | 161 |
| Brightness Rating (Internat | 110 |
| Brightness Rating (US) | 97 |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Paper Grade (gsm) | 75 gsm |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 802839000233 |
| MPN | NMP1120 |
| Brand | Navigator® |













Reviews
There are no reviews yet.