Premium Laser Print Paper, 98 Bright, 28 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500/Ream
Login to View Prices
Premium laser printer paper is capable of producing sharp, clear images on both color and monochrome laser-based equipment. A must have for everyone, from home-office to design professionals, it’s ideal for color copies, proposals, reports, layouts and letters. Backed by the 99.99% Jam-Free® Guarantee. Acid-free material prevents yellowing over time to ensure a long-lasting appearance.
Additional information
| Weight | 7.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.90 × 8.70 × 2.50 in |
| Paper Grade (gsm) | 105 gsm |
| Paper Basis Weight (lb) | 28 lb Bond |
| Paper Finish | Bond |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Brightness Rating (US) | 98 |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Brightness Rating (Internat | 112 |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010199025531 |
| MPN | 12553-4 |
| Brand | Hammermill® |


















Reviews
There are no reviews yet.