Premium Jumbo Diapers, Size 3, 16 lbs to 28 lbs, 144/Carton
Login to View Prices
Keep moisture away from babies’ skin with these premium absorbency baby diapers. The hypoallergenic construction is ideal for infants with sensitive skin. The cloth-like outer layer adds a soft finish to each diaper. Easy-lock fastener tabs provide an adjustable fit, while leg cuffs and an elastic waistband deliver added comfort. Feature a unisex design and ultra-absorbent core, providing reliable protection against leaks for girls and boys.
Additional information
| Weight | 9.2130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.10 × 11.78 × 9.53 in |
| Baby Weight Range Min [Min] | 16 lbs |
| Scent | Unscented |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Baby Weight Range Max [Max] | 28 lbs |
| Diaper Size | 3 |
| Diaper Style | Disposable |
| Global Product Type | Baby Diapers |
| Liner Material | Ultra Absorbent |
| Fastener | Easy-Lock |
| Color(s) | Multicolor Design |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 037867880025 |
| MPN | CR3001 |
| Brand | Cuties® |














Reviews
There are no reviews yet.