Premium Instant-Dry Photo Paper, 42″ x 100 ft, Satin White
Login to View Prices
53 in stock
SKU:
HEWQ7996A
Categories: Printing Supplies, SCHOOL SUPPLIES
Delivers unrivaled image quality for brilliant photos and high-impact display graphics-posters, presentations and retail graphics. Dries instantly for immediate handling and lamination right off the printer, saving time, streamlining workflows and increasing productivity. Designed specifically for use with the large-format HP Designjet 5500/5000 printer series and HP Designjet Z2100/3100 photo printer.
Additional information
| Weight | 21.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.00 × 5.38 × 5.25 in |
| Sheet/Roll Size | 42" x 100 ft |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Global Product Type | Photo Print Rolls |
| Rolls Per Unit | 1 |
| End of Roll Indicator | No |
| Paper Finish | Satin |
| Machine Compatibility | Wide-Format Inkjet Printers |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 848412013351 |
| MPN | Q7996A |
| Brand | HP |
Be the first to review “Premium Instant-Dry Photo Paper, 42″ x 100 ft, Satin White” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.