Premium High-Capacity Staples, 0.38″ Leg, 0.5″ Crown, Steel, 3,000/Box
Login to View Prices
High-capacity staples deliver reliable performance for up to 65 sheets of paper. Sharp, chiseled points for clean penetration through paper.
Additional information
| Weight | 0.3900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.30 × 3.10 × 3.50 in |
| Sheet Capacity | 65 |
| Color Family | Silver |
| For Use With | PaperPro® 1200, 1210 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Leg Length | 0.38" |
| Staple Collation | Half-Strip |
| Global Product Type | Heavy-Duty Staples |
| Crown Size | 0.5" |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Steel |
| Staples per Strip/Cartridge | 105 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 842048019626 |
| MPN | STAN1962 |
| Brand | Bostitch® |












Reviews
There are no reviews yet.