Premium Color Copy Print Paper, 100 Bright, 32 lb Bond Weight, 8.5 x 11, Photo White, 500/Ream
Login to View Prices
Premium color copy printer paper features an ultra-smooth surface with high brightness for colors that will make your color copies, proposals and presentations stand out. Heavier weights lend your work a professional quality. Engineered to work on all digital presses, color laser printers and color copiers. Offers a more stable surface for heavier toner applications and brilliant color. Backed by the 99.99% Jam-Free® Guarantee. Acid-free material prevents yellowing over time to ensure a long-lasting appearance.
Additional information
| Weight | 8.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.20 × 8.80 × 2.90 in |
| Brightness Rating (Internat | 115 |
| Paper/Media Color(s) | Photo White |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Brightness Rating (US) | 100 |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Machine Compatibility | Offset Presses |
| Paper Basis Weight (lb) | 32 lb Bond |
| Paper Grade (gsm) | 120 gsm |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010199002631 |
| MPN | 10263-0 |
| Brand | Hammermill® |

















Reviews
There are no reviews yet.