Premier Tempera provides rich consistency, ultimate opacity, superior secondary color mixing, and brilliant colors to match a child’s vivid imagination. Creamy consistency for smooth laydown and brush flow. One coat coverage provides excellent performance on a variety of surfaces including newspaper, cardboard, papier-mache. Will not chip, flake, “powder” or bleed through when dry. Does not separate. Freeze-thaw stable. Plastic squeeze bottle with air-tight flip-top lid.
Additional information
| Weight | 1.2670 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.80 × 2.70 × 2.60 in |
| Recommended Level of Ventil | None |
| Finish/Sheen | Matte |
| Diluent/Solvent Ingredient( | Water |
| Application Method | Sponge |
| Packaging Type | Bottle |
| Binder/Vehicle Ingredient(s | Water-Soluble Adhesive |
| Global Product Type | Art Paints & Primers |
| Intended Application Enviro | Interior |
| Paint Sub-Category | Poster Tempera |
| Washable/Removable | Yes |
| Color Family | Orange |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Conforms to ASTM D 4236 |
| Color(s) | Orange |
| Volume Capacity | 16 oz |
| Number of Colors | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071662598365 |
| MPN | 54-1216-036 |
| Brand | Crayola® |













Reviews
There are no reviews yet.