Precise V7RT Rollerball Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Black Barrel
Login to View Prices
366 in stock
SKU:
PIL26067
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
Write with clarity and precision when you choose Pilot® Precise® V7RT Retractable Roller Ball Pens. From your first word to your last, their unique liquid ink formula maintains consistent flowing strokes for precise, clean lines, while precision point technology ensures incredibly smooth, skip-free writing. Rich, vibrant ink colors help ensure you get your point across, and each pen features a cushioned grip with traction pockets to deliver enhanced comfort when writing essays, letters, lists and other lengthy documents.
Additional information
| Weight | 0.3150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.69 × 2.88 × 1.13 in |
| Global Product Type | Rollerball Pens |
| Pen Type | Rollerball Pen |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Precise® V7RT |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pen Tip Type | Needle |
| Special Ink Properties | Smooth-Writing Ballpoint Ink |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Barrel Color(s) | Black |
| Airplane-Safe Ink | No |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Manufacturer Pen Refill # | 77278 |
| Pen Grip Type | Dimpled Rubber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838260673 |
| MPN | 26067 |
| Brand | Pilot® |
Be the first to review “Precise V7RT Rollerball Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Black Barrel” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.