Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – Navy – 10% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Navy |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Reinforced Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 415215NAV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders include letter-size, printer-ready insert sheets for use with clear tabs and a dispensing box with perforated section for easy, one-at-a-time access. Reinforced with patented polylaminate at all critical wear points. Lighter interior helps prevent misfiles.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>1/5 Cut Colored Hanging Folders</li><li>Insert Sheets</li></ul> |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – 3/4″ Expansion – Assorted – 100% Recycled – 20 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-03-04T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Expandable | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Hanging File Folders |
| Manufacturer Part Number | 35117 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders are reinforced with polylaminate at all critical wear points – across top edge and bottom fold. Lighter interior helps prevent misfiles. Sturdy hooks on both sides slide easily along your file drawer rails. Slots for 1/5-cut insertable tabs line the top for staggered tabs and easy access to the letter-size files. Folders are made of 11 point stock.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – 3/4″ Expansion – Assorted – 100% Recycled – 20 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-03-04T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Expandable | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Hanging File Folders |
| Manufacturer Part Number | 35117 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders are reinforced with polylaminate at all critical wear points – across top edge and bottom fold. Lighter interior helps prevent misfiles. Sturdy hooks on both sides slide easily along your file drawer rails. Slots for 1/5-cut insertable tabs line the top for staggered tabs and easy access to the letter-size files. Folders are made of 11 point stock.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – 3/4″ Expansion – Assorted – 100% Recycled – 20 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-03-04T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Expandable | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Hanging File Folders |
| Manufacturer Part Number | 35117 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders are reinforced with polylaminate at all critical wear points – across top edge and bottom fold. Lighter interior helps prevent misfiles. Sturdy hooks on both sides slide easily along your file drawer rails. Slots for 1/5-cut insertable tabs line the top for staggered tabs and easy access to the letter-size files. Folders are made of 11 point stock.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – 2″ Expansion – Assorted – 10% Recycled – 20 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | SureHook Extra Capacity Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 6152X2ASST |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hanging file folders feature extra capacity and SureHook technology with revolutionary, built-in tension springs so the rods bend less. Folders stay on rails and slide with ease. Rods and hooks are strong and sturdy. Folders work with existing filing systems and expand 2" to hold letter-size documents. Design features 1/5 cut tabs.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Weight (Approximate) | 3.70 lb |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – 2″ Expansion – Green – 10% Recycled – 20 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Green |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | SureHook Extra Capacity Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 6152X2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hanging file folders feature extra capacity and SureHook technology with revolutionary, built-in tension springs so the rods bend less. Folders stay on rails and slide with ease. Rods and hooks are strong and sturdy. Folders work with existing filing systems and expand 2" to hold letter-size documents. Design features 1/5 cut tabs.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Weight (Approximate) | 3.70 lb |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – Aqua – 10% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Expandable | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Aqua |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Durable |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Reinforced Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 415215AQU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders include letter-size, printer-ready insert sheets for use with clear tabs and a dispensing box with perforated section for easy, one-at-a-time access. Reinforced with patented polylaminate at all critical wear points. Lighter interior helps prevent misfiles.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>1/5 Cut Colored Hanging Folders</li><li>Insert Sheets</li></ul> |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – Gray – 10% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Gray |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Reinforced Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 415215GRA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders include letter-size, printer-ready insert sheets for use with clear tabs and a dispensing box with perforated section for easy, one-at-a-time access. Reinforced with patented polylaminate at all critical wear points. Lighter interior helps prevent misfiles.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>1/5 Cut Colored Hanging Folders</li><li>Insert Sheets</li></ul> |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 11″ – Teal – 10% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Teal |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Acid-free |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Reinforced Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 415215TEA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders include letter-size, printer-ready insert sheets for use with clear tabs and a dispensing box with perforated section for easy, one-at-a-time access. Reinforced with patented polylaminate at all critical wear points. Lighter interior helps prevent misfiles.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>1/5 Cut Colored Hanging Folders</li><li>Insert Sheets</li></ul> |























