Pendaflex 1/5 Tab Cut Legal Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 14″ – Internal Pocket(s) – Black – 10% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Legal |
| Pocket Location | Internal |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Reinforced Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 415315BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders include letter-size, printer-ready insert sheets for use with clear tabs and a dispensing box with perforated section for easy, one-at-a-time access. Reinforced with patented polylaminate at all critical wear points. Lighter interior helps prevent misfiles.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>1/5 Cut Colored Hanging Folders</li><li>Insert Sheets</li></ul> |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Legal Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 14″ – Internal Pocket(s) – Gray – 10% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Legal |
| Pocket Location | Internal |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Gray |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Durable |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Reinforced Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 415315GRA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders include letter-size, printer-ready insert sheets for use with clear tabs and a dispensing box with perforated section for easy, one-at-a-time access. Reinforced with patented polylaminate at all critical wear points. Lighter interior helps prevent misfiles.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>1/5 Cut Colored Hanging Folders</li><li>Insert Sheets</li></ul> |
Pendaflex 1/5 Tab Cut Legal Recycled Hanging Folder – 8 1/2″ x 14″ – Violet – 10% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Hanging Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Tab Cut | 2001-01-05T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Legal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Violet |
| Brand Name | Pendaflex |
| Features | Durable |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Reinforced Hanging Folders |
| Manufacturer Part Number | 415315VIO |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reinforced Hanging File Folders include letter-size, printer-ready insert sheets for use with clear tabs and a dispensing box with perforated section for easy, one-at-a-time access. Reinforced with patented polylaminate at all critical wear points. Lighter interior helps prevent misfiles.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>1/5 Cut Colored Hanging Folders</li><li>Insert Sheets</li></ul> |











