Paperboard Boat Basket, Hot Dog Tray with Perforations, 7.04 x 1.75 x 1.43, White, Paper, 1,000/Carton
Login to View Prices
2 in stock
SKU:
PCTDDOGTPAC
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
From food trucks and fast casual eateries to concession stands, these paperboard boat baskets are perfect for serving grab-and-go and made-to-order foods. They’re durable and grease-resistant so your customers can be on-the-go with your food in hand.
Additional information
| Weight | 12.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.31 × 13.31 × 7.88 in |
| Special Features | Hot Dog Tray with Perforations |
| Width | 7.04" |
| Height | 1.43" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Paperboard |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Depth | 1.75" |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Food Container Type | Tray |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10795597076497 |
| MPN | DDOGTPAC |
| Brand | Pactiv Evergreen |
Be the first to review “Paperboard Boat Basket, Hot Dog Tray with Perforations, 7.04 x 1.75 x 1.43, White, Paper, 1,000/Carton” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.