Paper Mate Flair Medium Point Porous Markers – Medium Pen Point – 1.4 mm Pen Point Size – Bullet Pen Point Style – Red Water Based Ink – Red Barrel – Felt Tip – 36 / Pack
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Porous Point Pen |
| Grip Type | Smooth |
| Pen Point Size | 1.4 mm |
| Pen Point Style | Bullet |
| Barrel Color | Red |
| Cap Color | Red |
| Tip Material | Felt |
| Pen Point | Medium |
| Country Of Origin | Mexico |
| Ink Color | Red |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Paper Mate |
| Features | Point Guard |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Flair Medium Point Porous Markers |
| Product Line | Flair |
| Refillable | No |
| Ink Type | Water Based |
| Manufacturer Part Number | 1921091 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flair marker pens produce bold and expressive lines that are great for editing documents. These porous point stick pens feature a Point Guard that prevents the smooth felt tip from fraying. Quick-drying, water-based ink prevents blobbing, skipping and smearing so it is great for lefties. Acid-free ink won't bleed through paper.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Weight (Approximate) | 10.72 oz |
Paper Mate Flair Medium Point Porous Markers – Medium Pen Point – 1.4 mm Pen Point Size – Bullet Pen Point Style – Black Water Based Ink – Black Barrel – Felt Tip – 36 / Pack
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Porous Point Pen |
| Grip Type | Smooth |
| Pen Point Size | 1.4 mm |
| Pen Point Style | Bullet |
| Barrel Color | Black |
| Cap Color | Black |
| Tip Material | Felt |
| Pen Point | Medium |
| Country Of Origin | Mexico |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Paper Mate |
| Features | Point Guard |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Flair Medium Point Porous Markers |
| Product Line | Flair |
| Refillable | No |
| Ink Type | Water Based |
| Manufacturer Part Number | 1921070 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Flair marker pens produce bold and expressive lines that are great for editing documents. These porous point stick pens feature a Point Guard that prevents the smooth felt tip from fraying. Quick-drying, water-based ink prevents blobbing, skipping and smearing so it is great for lefties. Acid-free ink won't bleed through paper. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030264360.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Weight (Approximate) | 10.72 oz |



















