Paper Lids for Containers, 4.7 x 6.8 x 0.8, Natural, Paper, 300/Carton
Login to View Prices
19 in stock
SKU:
WORCTLNT16
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Made from unbleached, sustainably sourced kraft paper with a bio-lining made from plants. The lids can be used with both hot or cold food items. They are 100% compostable in two to four months in a commercial composting facility.
Additional information
| Weight | 16.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 15.80 × 21.30 in |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 100% |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Depth | 6.8" |
| Width | 4.7" |
| Food Container Type | Lid |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Product Compostability Cert | BPI Certified Compostable |
| Height | 0.8" |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | No |
| For Use With | World Centric® CTNT16, CTNT24, CTNT32 Containers |
| Product Compostability Indi | Y |
| Color(s) | Natural |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Green Information | bio-lining made from plants, not petroleum. |
| Material(s) | Unbleached Kraft Paper with Bio-Lining |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10810029133491 |
| MPN | CTL-NT-16 |
| Brand | World Centric® |
Be the first to review “Paper Lids for Containers, 4.7 x 6.8 x 0.8, Natural, Paper, 300/Carton” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.