Paper Dinnerware, Plate, 8.5″ dia, White, 125/Pack, 4/Carton
Login to View Prices
3244 in stock
SKU:
DXEDBP09WCT
Categories: Bowls & Plates, Food Service
Sturdy paper dinnerware provides a smart alternative to polystyrene foam–perfect for lightweight meals. Strong, cut-resistant, and microwaveable dinnerware provides a reliable option for when you don’t feel like dealing with the mess of ceramic plates and bowls. Stackable dinnerware helps reduce storage space and makes transportation easy.
Additional information
| Weight | 13.5580 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.63 × 9.56 × 9.13 in |
| Diameter | 8.5" |
| Material Type | Paper |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Dinnerware Type | Plate |
| Material(s) | Paper |
| Shape | Round |
| Global Product Type | Plates |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 078731959775 |
| MPN | DBP09W |
| Brand | Dixie® |
Be the first to review “Paper Dinnerware, Plate, 8.5″ dia, White, 125/Pack, 4/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.