Paper Clips, #1, Smooth, Silver, 100/Box
Login to View Prices
132 in stock
SKU:
UNV72210BX
Categories: Office, Tape, Adhesives & Fasteners
Keep your documents together with a classic. Universal® Paper Clips have been keeping loose papers together in offices, schools and homes for decades. Traditional design tightly fastens documents together without creasing, crumpling, tearing or otherwise marring individual sheets. Durable steel wire construction flexes as it should without becoming easily bent out of shape. If you’re searching for excellent paper-fastening performance at an economical price, these clips might just be the clips for you.
Additional information
| Weight | 0.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.00 × 2.00 × 1.00 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Paper Clips |
| Clip/Clamp Trade Size | #1 |
| Clip/Clamp Type | Paper Clips |
| Clip/Clamp Coating/Finish | Smooth |
| Clip/Clamp Length | 1.25" |
| Clip/Clamp Material(s) | Steel Wire |
| Clip/Clamp Color(s) | Silver |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547722107 |
| MPN | A7072210A |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Paper Clips, #1, Smooth, Silver, 100/Box” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.