Paper Blanc Xtreme White Wirebound Memo Books, Narrow Rule, Randomly Assorted Cover Color, (60) 5 x 3 Sheets
Login to View Prices
Handy and compact, this book is perfect for glove boxes, shirt and jacket pockets, bags and purses. Coil-locked, spiral-wire binding minimizes the potential for snags. Sturdy, jewel-tone, cardboard cover. Xtreme® White, 97-bright paper.
Additional information
| Weight | 0.0960 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 3.40 × 0.50 in |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheets per Book/Journal | 60 |
| Book-Spine Length | 3" |
| Cover Color Assortment | Random Color Assortment: Blue, Red, Green, or Yellow |
| Dated/Undated | Undated |
| Cover Color | Randomly Assorted |
| Number of Pockets | 0 |
| Disclaimer Statement | Cover color is randomly assigned when shipped—item may not ship as shown. |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Book Width | 5" |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 5 x 3 |
| Global Product Type | Memo & Message Notebooks |
| Back-Cover Material | Pressboard |
| Sheet Color | White |
| Color Family | Multicolor |
| Front-Cover Material | Pressboard |
| Sheet Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073333312201 |
| MPN | 31220 |
| Brand | National® |















Reviews
There are no reviews yet.