Paper Adhesive Tape, Medium-Duty, Acrylic/Paper, 2″ x 10 yds, White, 6/Pack
Login to View Prices
Flexible, comfortable and conformable, gentle and breathable – paper adhesive tape is ideal for patients with sensitive skin. Especially recommended for pediatric and geriatric patients. Hypoallergenic. Latex-free.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.20 × 4.20 × 1.80 in |
| Footnote 2 | Core Size: 1" |
| Special Features | Medium-Duty |
| Bandages Type | Medical Tape |
| Mounting Details | Self-Adhesive |
| Product Compostability Indi | N |
| Footnote 1 | Color: White |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 10 yd |
| Global Product Type | Medical Tapes |
| Ship Class Code | A |
| Material(s) | Paper |
| Width | 2" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 884389809443 |
| MPN | NON270002 |
| Brand | Curad® |









Reviews
There are no reviews yet.