Palletote Box, 9.72 gal, 19.5″ x 15.5″ x 10″, Gray, 10/Carton
Login to View Prices
USDA-tested storage box complies with FDA regulations regarding use in meat processing and food handling environments. Injection-molded high-density polyethylene provides excellent stress and crack resistance. Slip-resistant textured bottom ensures safe placement. Easy-to-clean design simplifies keeping your area sanitary. Rounded corners minimize the potential for painful bumps and bruises. Nestable and stackable.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 23.8380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 16.00 × 20.00 in |
| Closure Type | Lift-Off Lid (Sold Separately) |
| Stackable | No |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Mountable | No |
| Boxes/Bins Material Family | Plastic |
| Depth | 15.5" |
| Global Product Type | Covered Boxes & Bins |
| Width | 19.5" |
| Material(s) | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Color Family | Gray |
| Ship Class Code | B |
| For Use With | Rubbermaid Commercial Palletote Box Lids |
| Lid Sold Separately | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Interior Volume Capacity | 9.72 gal |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Height | 10" |
| UPC | 086876001136 |
| MPN | FG172100GRAY |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |











Reviews
There are no reviews yet.