Pacon Ruled Picture Story Chart Tablet – 25 Sheets – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Ruled – 1.50″ Ruled – 7″ Picture Story Space – 24″ x 16″ – White Paper – Punched – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Flip Chart Pad |
| Sheet Size | 24" x 16" |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 25 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 1.50" |
| Front Ruling Type | Ruled |
| Back Ruling Type | Ruled |
| Picture Story Space | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Punched |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Ruled Picture Story Chart Tablet |
| Manufacturer Part Number | MMK07426 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Picture Story Chart Tablet helps children draw, imagine, inspire and create. Each sheet offers a 7" deep picture space at the top for illustrating their story. The 1-1/2" ruled page with a 3/4" dotted midline and 1/2" skip space helps them practice their handwriting while they share their adventures. The Picture Story ruling is also great for diagrams and classroom instructions. White bond paper is ruled the same on both sides and features spiral binding to stiff covers. Recyclable paper is also two-hole punched.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon Ruled Picture Story Chart Tablet – 25 Sheets – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Ruled – 1.50″ Ruled – 13.63″ Picture Story Space – 24″ x 32″ – White Paper – Punched – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Flip Chart Pad |
| Sheet Size | 24" x 32" |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 25 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 1.50" |
| Front Ruling Type | Ruled |
| Back Ruling Type | Ruled |
| Picture Story Space | 13.63" |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Punched |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Ruled Picture Story Chart Tablet |
| Manufacturer Part Number | MMK07430 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Picture Story Chart Tablet helps children draw, imagine, inspire and create. Each sheet offers a 13-5/8" deep picture space at the top for illustrating their story. The 1-1/2" ruled page with a 3/4" dotted midline and 1/2" skip space helps them practice their handwriting while they share their adventures. The Picture Story ruling is also great for diagrams and classroom instructions. White bond paper is ruled the same on both sides and features spiral binding to stiff covers. Recyclable paper is also two-hole punched.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









