Pacon Privacy Boards – 48″W x 16″H – 4 Boards/Pack – White
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 16" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Pacon |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Privacy Boards |
| Manufacturer Part Number | 3782 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Privacy boards easily create study carrels when placed at a student's desk or shared table. Each board is made from sturdy corrugate and is recyclable. Using a privacy board helps keep students focused, block distractions and hinder wandering eyes.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |











