Pacon Modeling Clay – Modeling, Fun and Learning, Art – 5.50″Height x 6.50″Width x 10.75″Length – 24 / Display Box – Multi
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Modeling Clay |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | Italy |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.50" |
| Width | 6.50" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Moldable |
| Length | 10.75" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Modeling Clay |
| Application/Usage | Art |
| Manufacturer Part Number | F349400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modeling clay bends and molds easily to let young learners create fun, unique creations by hand. Air-hardening design dries without using an oven for simple works of art. Blendable colors create a wide variety of customized shades to enhance your students' creativity. Nontoxic clay ensures safe use and handling by children.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Display Box |
Pacon Modeling Clay – Modeling, Fun and Learning, Art – 5.50″Height x 6.50″Width x 10.75″Length – 24 / Display Box – Multi
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Modeling Clay |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | Italy |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.50" |
| Width | 6.50" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Moldable |
| Length | 10.75" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Modeling Clay |
| Application/Usage | Art |
| Manufacturer Part Number | F349400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modeling clay bends and molds easily to let young learners create fun, unique creations by hand. Air-hardening design dries without using an oven for simple works of art. Blendable colors create a wide variety of customized shades to enhance your students' creativity. Nontoxic clay ensures safe use and handling by children.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Display Box |











