Pacon All-purpose Kraft Paper – 30″ Width x 30 ft Length – Heavyweight, Durable, Recyclable – Kraft – Natural
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Packing Wrap |
| Wrap/Insulation Width | 30" |
| Wrap/Insulation Length | 30 ft |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Recyclable |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | All-purpose Kraft Paper |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | P5831 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>All-purpose paper is used for murals, collages, finger painting, table covers and craft projects. Recyclable paper offers a heavy weight for durable, strong creations.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
Pacon All-Purpose Kraft Paper

Login to View Prices
Pacon All-purpose Kraft Paper – Art, Craft – 9″Height x 24″Width x 1000 ftLength – 50 lb Basis Weight – 1 / Roll – Natural – Fiber
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Art Paper Roll |
| Basis Weight | 50 lb |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Brand Name | Pacon |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | All-purpose Kraft Paper |
| Application/Usage | Craft |
| Manufacturer Part Number | 5824 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>All-purpose paper is used for murals, collages, finger painting, table covers and craft projects. Recyclable paper offers a 50 lb. weight for durable, strong creations.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Additional Information | <p>Paper Weight: 50 lb</p> |








