Pacon 1/2″ Ruled Composition Book – 100 Sheets – 0.50″ Ruled – 7 1/2″ x 9 3/4″ – Blue Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Cover Color | Blue |
| Number Of Sheets | 100 |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | 1/2" Ruled Composition Book |
| Manufacturer Part Number | 2425 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2 and 3) handwriting styles. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon 1/2″ Ruled Composition Book – 100 Sheets – 0.50″ Ruled – 7 1/2″ x 9 3/4″ – Blue Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Cover Color | Blue |
| Number Of Sheets | 100 |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | 1/2" Ruled Composition Book |
| Manufacturer Part Number | 2425 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2 and 3) handwriting styles. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













