Pacific Blue Basic Jumbo Jr High-Capacity Toilet Paper

Login to View Prices
Pacific Blue Basic Jumbo Jr. High-Capacity Toilet Paper – 2 Ply – 3.50″ x 1000 ft – White – Fiber – Chlorine-free – For Multipurpose – 8 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Fold Size | 3.50" |
| Full Size | 3.50" x 1000 ft |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Chlorine-free |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Jumbo Jr. High-Capacity Toilet Paper |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 12798 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Jumbo bathroom tissue meets EPA guidelines for minimum post-consumer waste and is an economical choice for environmentally concerned customers with high-traffic washroom areas. Ideal for washrooms in public facilities, schools, industrial/manufacturing, retail stores, and cafeterias/quick service restaurants, this jumbo-sized roll delivers 1, 000' of tissue for reduced maintenance intervals and greater customer satisfaction. Long-lasting design means the roll is replaced less often, reducing maintenance time and maximizing customer satisfaction. Envision Two-Ply Jumbo Jr. Bathroom Tissue also meets Green Seal Standard GS-1 based on chlorine-free processing, energy and water efficiency. Use this roll of tissue in your Georgia-Pacific Jumbo Jr. Bathroom Tissue Dispenser and Vista Jumbo Jr. Twin Bathroom Tissue Dispenser. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1015405777.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
Pacific Blue Basic Jumbo Jr High-Capacity Toilet Paper

Login to View Prices
Pacific Blue Basic Jumbo Jr. High-Capacity Toilet Paper – 1 Ply – 3.50″ x 2000 ft – 3.30″ Roll Diameter – White – Nonperforated – For Washroom, Office Building, Public Facilities, School, Hotel, Food Service, Healthcare – 8 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Full Size | 3.50" x 2000 ft |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Nonperforated |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Jumbo Jr. High-Capacity Toilet Paper |
| Application/Usage | Healthcare |
| Manufacturer Part Number | 13718 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | One-ply jumbo Jr. bathroom tissue is an affordable choice for high-traffic areas, such as washrooms in hotels, office buildings, public facilities, schools, foodservice and healthcare facilities. Each jumbo-size roll delivers an economical 2, 000' of tissue. That long length means reduced maintenance time and greater customer satisfaction by decreasing the chances of runout during peak times. Reliable tissue is safe for all standard sewer and septic systems. Jumbo roll fits Georgia-Pacific 9" Jumbo Jr. Dispensers. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1015405778.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 3.30" |
| Additional Information | <ul><li>Provides look of quality your employees, guests, or tenants will appreciate</li><li>This jumbo tissue is replaced less often, reducing maintenance time and maximizing customer satisfaction</li><li>Safe for all standard sewer and septic systems</li><li>Perfect Size GMA pallet configuration offers better packaging efficiency &, easier to handle, lighter cases</li></ul> |



