Oxford Wide Rule 1-Subject Spiral Notebook – 70 Sheets – 140 Pages – Spiral Bound – Red Margin – 3 Hole(s) – 10 1/2″ x 8″ – 10.50″ x 8″ x 10.5″ – White Paper – Chipboard, Paper Cover – Perforated, Snag Resistant – 3 / Pack
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Number Of Pages | 140 |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Paper |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 70 |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Side |
| Country Of Origin | Brazil |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.50" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Oxford |
| Features | Snag Resistant |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Wide Rule 1-Subject Spiral Notebook |
| Manufacturer Part Number | 65029 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>One-subject notebooks each contain 70 sheets of bright white paper for neat note-taking. Three-hole punched design allows notebooks or individual sheets to be place directly into standard, three-ring binders. Legal/wide-ruled sheets feature a light blue ruling, three-hole punched edge and Letr-Trim perforation for clean and easy sheet removal. Coil-lock wire binding on the side won't snag clothing or scratch desktops. 27 point chipboard backing helps protect your notes.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Weight (Approximate) | 15 lb |












