Oster 2 Slice Toaster – 800 W – Toast, Bread, Bagel, Waffle – Brushed Stainless Steel
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Toaster |
| Number Of Slices | 2 |
| Toast Darkness Setting | Yes |
| Crumb Tray | Yes |
| Crumb Tray Type | Slide Out |
| Toaster Slot Size | Extra Wide |
| Number Of Settings | 7 |
| Product Color | Brushed Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.2" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.6" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Oster |
| Features | Toast Lift |
| Functions | Waffle |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | 2 Slice Toaster |
| Power Consumption | 800 W |
| Manufacturer Part Number | 2097654 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Two-slice toaster is equipped to toast breads, bagels and more to your taste. Extra-wide slots and auto-adjusting bread guides adjust to proper thickness of breads, from hearty artisan slices to traditional sliced bread. With seven toast shade settings, you can choose desired shade for perfectly toasted bread exactly how you like it. Advanced toasting technology and setting from light to dark provide consistent results every time. You can enjoy the perfect texture and shade of toast, bagel, waffle or English muffin. The toaster is also equipped with a toast lift for safety and convenience so you can easily remove toasted foods without reaching down into hot slots. Crumb tray slides out to clean without an extra work. Toaster has a brushed stainless steel finish.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |


