OSHA Safety Signs, CAUTION SLIPPERY WHEN WET, Yellow/Black, 10 x 14
Login to View Prices
5 in stock
SKU:
USS5494
Categories: Office, Room Accessories
Improve workplace safety with these OSHA-compliant safety signs. Rigid styrene is UV-, chemical-, abrasion- and moisture-resistant.
Additional information
| Weight | 0.2120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.10 × 14.00 × 10.00 in |
| Write-On/Wipe Off Surface | No |
| Graphics Color(s) | Yellow/Black |
| Message(s) | Caution Slippery When Wet |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 14" |
| Compliance Standards | OSHA Compliant |
| Size | 10 x 14 |
| Base Material | Styrene Plastic |
| Global Product Type | Facility Management Signs |
| Orientation | Horizontal |
| Depth | 0.06" |
| Material(s) | Styrene Plastic |
| Frame Color | Yellow |
| Shape | Rectangle |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Height | 10" |
| UPC | 010736054949 |
| MPN | 5494 |
| Brand | Headline® Sign |
Be the first to review “OSHA Safety Signs, CAUTION SLIPPERY WHEN WET, Yellow/Black, 10 x 14” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.