Stock beverage stations in lobbies, courtyards and picnics with this shelf-stable milk. This 100-percent real milk has been pasteurized with an Ultra High Temperature process, making it safe to store without refrigeration for months. Contains calcium, vitamins, minerals and proteins. Packaged in tetra pack containers that are used to keep milk safe.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 15.8207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.89 × 8.36 × 7.77 in |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Carton |
| Kosher | Yes |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Global Product Type | Milk |
| Beverage Type | Milk |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071505023993 |
| MPN | LXP02399 |
| Brand | Natrel® |















Reviews
There are no reviews yet.