Origami Paper, 30 lb Bond Weight, 9.75 x 9.75, Assorted Bright Colors, 55/Pack
Login to View Prices
424 in stock
SKU:
PAC72230
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Lightweight origami paper comes in assorted bright colors. Instructions are included to make many folded shapes and designs. Recommended for age 6 and up.
Additional information
| Weight | 0.2830 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.01 × 9.00 × 9.00 in |
| Paper/Media Color(s) | Assorted Bright Colors |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Art Paper Sheets |
| Sheets Per Unit | 55 |
| Sheet/Roll Size | 9.75 x 9.75 |
| Paper/Media Color Assortmen | 20 Assorted Colors |
| Color Family | Multicolor |
| Paper Basis Weight (lb) | 30 lb Bond |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 029444722309 |
| MPN | P0072230 |
| Brand | Pacon® |
Be the first to review “Origami Paper, 30 lb Bond Weight, 9.75 x 9.75, Assorted Bright Colors, 55/Pack” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.