Organic Teas and Teasans, 1.27 oz, Aged Earl Grey, 18/Box
Login to View Prices
458 in stock
SKU:
NUM10170
Categories: Beverages & Beverage Dispensers, Food Service
Numi is committed to ethical and sustainable sourcing for all. Natural hemp-based Non-GMO tea bags are filled with full leaf quality tea made from 100% real ingredients-no added flavorings or fragrances.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.0850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 3.50 × 2.50 in |
| Ship Class Code | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Kosher | Yes |
| Non-GMO | Yes |
| Flavor | Aged Earl Grey |
| Product Packaging | Filterbag |
| Global Product Type | Tea Bags |
| Beverage Type | Tea |
| Green Information | Designed to reduce reliance on fossil fuels, our new tea bag wrappers are made from renewable, plant-based sources. A collaboration 10 years in the making, they feature a sugarcane-based Non-GMO PLA layer, metalized eucalyptus layer, and paper from a certified managed forest. |
| Compliance Standards | USDA Organic Certified |
| Capacity (Weight) | 1.27 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 680692101706 |
| MPN | 10170 |
| Brand | Numi® |
Be the first to review “Organic Teas and Teasans, 1.27 oz, Aged Earl Grey, 18/Box” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.