Optimus High Back Big and Tall Chair, Vinyl, Supports Up to 400 lb, 19″ to 22″ Seat Height, Black
Login to View Prices
Safco Optimus Big & Tall Chair – Black Vinyl Seat – Black Vinyl Back – High Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Weight | 30.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.50 × 27.50 × 17.25 in |
| Attribute24Name | Taiwan |
| Swivel | Yes |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Features | Tilt Tension |
| Attribute22Name | Pneumatic |
| Back Type | High Back |
| Attribute33Name | Safco |
| Attribute35Name | Safco Products |
| Weight (Approximate) | Attribute45Value |
| Attribute44Name | Lifetime |
| Attribute26Name | No |
| Attribute27Name | Yes |
| Attribute40Name | |
| Packaged Quantity | Attribute42Value |
| Attribute12Name | Black |
| Attribute32Name | 400 lb |
| Attribute14Name | 22" |
| Attribute20Name | Yes |
| Seat Width | 23" |
| Attribute13Name | 19" |
| Attribute15Name | Vinyl |
| Attribute38Name | Optimus |
| Attribute39Name | 3592BL |
| Attribute41Name | <p>Optimus Big and Tall Chair supports up to 400 lb. to provide comfortable seating for a wider variety of users. Chair functions heighten the comfort level. Back-height adjustment is a simple lift motion that positions lumbar support within a limited range height adjustment to potentially support a healthy posture. Back tilt lock allows the back angle to adjust independently of seat and can be locked in a number of positions with a fixed range to support reclined postures. Chair is also equipped with a reinforced mechanism for proper support, pneumatic seat-height adjustment from 19" to 22" high and 360-degree swivel. Both seat and back are upholstered in easy-to-clean vinyl. Seat size is 23" wide x 22" deep. Back measures 22" wide x 25" high. Five-star base features 2" dual-wheel carpet casters for easy mobility.</p> |
| Attribute43Name | <ul> <li>1 x Base</li> <li>1 x Pump Assembly</li> <li>1 x Vinyl Seat</li> <li>1 x Vinyl Backrest</li> <li>5 x Caster</li> <li>Knob</li> </ul> |
| Size Standard | Attribute8Value |
| Attribute28Name | 45.5" |
| Attribute30Name | 25" |
| Attribute36Name | 3592BL |
| Attribute37Name | Optimus Big & Tall Chair |
| Attribute31Name | <p>Greenguard Certified</p> |
| Attribute17Name | 25" |
| Base Shape | 5-star |
| Attribute29Name | 25" |
| Seat Depth | Attribute7Value |
| Attribute1Name | Chair |
| Attribute2Name | GREENGUARD |
| Attribute3Name | 5 |
| Attribute16Name | Black |
| Chair/Seat Type | Attribute9Value |
| Adjustable Seat | Attribute10Value |
| Attribute11Name | Yes |
| Attribute23Name | Yes |
| Attribute25Name | Yes |
| Back Width | Attribute18Value |
| UPC | 073555359220 |
| MPN | 3592BL |
| Brand | Safco Products |





Reviews
There are no reviews yet.