Optima Full Strip Desk Stapler, 25-Sheet Capacity, Silver
Login to View Prices
29 in stock
SKU:
SWI87801
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Desktop stapler with a streamlined design and soft-touch material provides stapling reliability and performance above and beyond the typical stapler.
Additional information
| Weight | 1.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 6.00 × 2.75 in |
| Color Family | Silver |
| Replacement Staples | Swingline® 35108, 35450, 35556 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Silver |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Material(s) | Metal |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | Manual |
| High Capacity Stapling | No |
| Tacking | Yes |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Type of Staple Used | S.F.® 4® Premium |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Sheet Capacity | 25 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Global Product Type | Full-Size Desktop Staplers |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074711878012 |
| MPN | S7087801CC |
| Brand | Swingline® |
Be the first to review “Optima Full Strip Desk Stapler, 25-Sheet Capacity, Silver” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.