Open-Side Business Envelope, #10, Monarch Flap, Gummed Closure, 4.13 x 9.5, White, 500/Box
Login to View Prices
Business-weight, 24 lb stock gives this envelope a professional feel. Wove finish provides a crisp appearance. Fully gummed flap ensures a secure seal.
Additional information
| Weight | 6.0380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 10.00 × 4.38 in |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Security Tinted | No |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Exterior | 4.13 x 9.5 |
| Trade Size | #10 |
| Color Family | White |
| Seam Type | Diagonal |
| Flap Type | Monarch |
| Special Features | Open-Side Horizontal Orientation |
| Finish | Wove |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547352106 |
| MPN | UNV35210 |
| Brand | Universal® |










Reviews
There are no reviews yet.