Open-Side Business Envelope, 1 Window, #9, Square Flap, Gummed Closure, 3.88 x 8.88, White, 500/Box
Login to View Prices
Business-weight, 24 lb stock gives this envelope a professional feel. Wove finish provides a crisp appearance. Fully gummed flap ensures a secure seal.
Additional information
| Weight | 5.6320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.10 × 4.00 in |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Security Tinted | No |
| Ship Class Code | M |
| Flap Type | Square |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Color Family | White |
| Special Features | Open-Side Horizontal Orientation—Features an address window. |
| Window Size | 4.5 x 1.13 |
| Envelopes/Mailers Exterior | 3.88 x 8.88 |
| Window Position | Lower Left |
| Trade Size | #9 |
| Seam Type | Side |
| Finish | Wove |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547352199 |
| MPN | UNV35219 |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.