ONE-WRAP Pre-Cut Thin Ties, 0.5″ x 8″, Assorted Colors, 5/Pack
Login to View Prices
668 in stock
SKU:
VEK90438PK
Categories: Office, Tape, Adhesives & Fasteners
VELCRO® Brand ONE-WRAP® Ties and Straps are ideal for organizing and harnessing data cables, electrical wires, and fiber optics. The simple one-piece design wraps onto itself for a secure hold. Reusable, low profile, and economical option for fastening wires and organizing cords.
Additional information
| Weight | 0.0570 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.66 × 3.15 × 0.47 in |
| Tape Pad Size | 0.5" x 8" |
| Special Features | Assorted Colors—Blue, green, orange, red and yellow. |
| Hook and Loop Fastener Type | Tie |
| Use Environment & Rating | Indoor Light-Duty |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Multicolor |
| Global Product Type | Complete Hook & Loop Fastener Sets |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 075967903466 |
| MPN | 90438 |
| Brand | VELCRO® Brand |
Be the first to review “ONE-WRAP Pre-Cut Thin Ties, 0.5″ x 8″, Assorted Colors, 5/Pack” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.