One-Hole Manual Pencil Sharpeners, 4 x 2 x 1, Assorted Colors, 24/Pack
Login to View Prices
2441 in stock
SKU:
ACM15993
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Durable plastic casing of this manual pencil sharpener houses a steel blade to get your pencils consistently sharp. Sharpens #2 size pencils only. Compact size allows for easy storage-perfect for tossing into a backpack on the way to school. Assorted colors are sure to brighten up any desk.
Additional information
| Weight | 0.0600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.02 × 0.43 × 0.20 in |
| Color(s) | Assorted |
| Color Assortment | Yellow |
| Width | 4" |
| Height | 1" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Cutter Material(s) | Stainless Steel |
| Depth | 2" |
| Color Family | Multicolor |
| Intended-Use Environment | School |
| Sharpener Type | Manual |
| Global Product Type | Handheld Pencil & Crayon Sharpeners |
| Power Type | Manual |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Quietness Rating | Standard |
| Overall Performance Rating | Light-Duty |
| Number of Pencil Size Setti | 1 |
| UPC | 073577159938 |
| MPN | 15993 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “One-Hole Manual Pencil Sharpeners, 4 x 2 x 1, Assorted Colors, 24/Pack” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.