OfficeWorks Mobile Training Table, Rectangular, 60″ x 18″ x 29″, Gray/Charcoal
Login to View Prices
25 in stock
SKU:
ICE68057
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
Functional, durable mobile training tables easily reconfigure to improve meeting productivity. Wear-resistant melamine top resists moisture and hot/cold temperatures. Includes perforated steel modesty panel. Strong, 1-1/2″ offset dual legs for maximum legroom. Two locking casters and two non-locking casters for improved navigation over transoms.Package Includes: Table Top; Base; Modesty Panel; Casters
Additional information
| Weight | 22.6200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.00 × 19.00 × 5.00 in |
| Ship Class Code | F |
| Edge Detail Profile | T-Mold Edge |
| Maximum Weight Capacity | Supports Up to 200 lb (evenly distributed) |
| Caster/Glide/Wheel | 4 Casters (2 locking) |
| Base/Leg Material | 1.5" Tubular Steel |
| Base Type | Offset Dual Legs |
| Top Color | Gray/Charcoal |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Top Material | Melamine Laminate |
| Overall Depth | 18" |
| Package Includes | Casters |
| Height (Max) | 29" |
| Top Shape | Rectangular |
| Color Family | Gray |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Tables |
| Top Thickness | 0.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Overall Width | 60" |
| UPC | 674785680575 |
| MPN | 68057 |
| Brand | Iceberg |
Be the first to review “OfficeWorks Mobile Training Table, Rectangular, 60″ x 18″ x 29″, Gray/Charcoal” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.