Non-Stick Titanium Bonded Scissors, 8″ Long, 3.25″ Cut Length, Straight Gray/Purple Handle
Login to View Prices
Westcott Titanium Bonded Non-Stick blades are six times longer lasting than the previous formula. Westcott uses a process that bonds Titanium Bonded to the blades and then coats them with a breakthrough non-stick formula to produce an adhesive-resistant, easy-to-clean, and longer-lasting cutting edge. Glide provides a no tool adjustable glide technology for optimal cutting performance which allows less tension for thin materials and higher tension for thicker material. These scissors will stay sharp, smooth-cutting and residue-free for years making them an exceptional value like all Westcott products.
Additional information
| Weight | 0.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.13 × 3.63 × 0.13 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Scissors Handle Type | Straight |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Handle Color | Gray/Purple |
| Adhesive-Resistant Blades | Yes |
| Blade Material | Titanium |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Color Family | Multicolor |
| Scissors Cut Length | 3.25" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577149106 |
| MPN | 14910 |
| Brand | Westcott® |











Reviews
There are no reviews yet.