No Tree Rectangular Containers, 16 oz, 4.7 x 6.8 x 1.6, Natural, Sugarcane, 300/Carton
Login to View Prices
33 in stock
SKU:
WORCTNT16
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Made from alternative fibers like sugarcane bagasse and bamboo, which are rapidly renewable. No trees are used to make NoTree containers. Bio-lining made from plants to create a moisture barrier. Sturdy and attractive way to package hot or cold food for grab and go, takeout or leftovers.
Additional information
| Weight | 11.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 14.10 × 17.30 in |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 100% |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Material(s) | Bio-Lining Made from Plants |
| Material Type | Sugarcane |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Depth | 6.8" |
| Width | 4.7" |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Product Compostability Cert | BPI Certified Compostable |
| Food Container Type | Base |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | No |
| Green Information | No trees are used to make NoTree™ containers. Bio-lining made from plants. |
| Product Compostability Indi | Y |
| Color(s) | Natural |
| Height | 1.6" |
| For Use With | World Centric® CTLNT16 Lids |
| Interior Volume Capacity | 16 oz |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10810029133460 |
| MPN | CT-NT-16 |
| Brand | World Centric® |
Be the first to review “No Tree Rectangular Containers, 16 oz, 4.7 x 6.8 x 1.6, Natural, Sugarcane, 300/Carton” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.