Niagara 3300N Floor Pads – 5/Carton – Round x 27″ Diameter x 1″ Thickness – Burnishing, Polishing, Buffing – 1500 rpm to 3000 rpm Speed Supported – Scuff Mark Remover, Clog Resistant – Polyester Fiber, Resin – White
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 27" |
| Pad Shape | Round |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 1500 rpm |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
| Product Color | White |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Niagara |
| Features | Clog Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | 3300N Floor Pads |
| Application/Usage | Buffing |
| Manufacturer Part Number | 35085 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These 3300N Niagara Pads remove marks and scuffs while polishing. Use these pads for buffing or limited spray cleaning on harder finishes and high-traffic conditions. For best gloss, they are made of natural and polyester fibers in a nonwoven web with resins bonded to the web structure. Fibers throughout this floor pad are permeated with high-quality resins to deliver high performance over the life of the pad. Open construction resists clogging and washes out easily for long pad life. Designed for machine speeds from 1500 to 3000 RPM, pad provides excellent results for buffing, burnishing and polishing on a wide variety of floor finishes and traffic conditions. Center hole diameter is 3-3/8".</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
Niagara 3300N Floor Pads – 5/Carton – Round x 27″ Diameter x 1″ Thickness – Burnishing, Polishing, Buffing – 1500 rpm to 3000 rpm Speed Supported – Scuff Mark Remover, Clog Resistant – Polyester Fiber, Resin – White
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 27" |
| Pad Shape | Round |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 1500 rpm |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
| Product Color | White |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Niagara |
| Features | Clog Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | 3300N Floor Pads |
| Application/Usage | Buffing |
| Manufacturer Part Number | 35085 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These 3300N Niagara Pads remove marks and scuffs while polishing. Use these pads for buffing or limited spray cleaning on harder finishes and high-traffic conditions. For best gloss, they are made of natural and polyester fibers in a nonwoven web with resins bonded to the web structure. Fibers throughout this floor pad are permeated with high-quality resins to deliver high performance over the life of the pad. Open construction resists clogging and washes out easily for long pad life. Designed for machine speeds from 1500 to 3000 RPM, pad provides excellent results for buffing, burnishing and polishing on a wide variety of floor finishes and traffic conditions. Center hole diameter is 3-3/8".</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |





