Nexel® E-Z Adjust Wire Shelf Truck 1200 lb. Capacity 48″”L x 18″”W x 60″”H
Login to View Prices
UNIQUE SHELF SUSPENSION HOOKS ALLOW SHELVES TO BE ADDED REMOVED OR ADJUSTED IN SECONDS WITHOUT DISASSEMBLING THE ENTIRE TRUCK. NO TOOLS REQUIRED; SIMPLY LIFT SHELF OFF POST HOOKS AND REPOSITION TO DESIRED HEIGHT. CHROME-PLATED OPEN WIRE SHELVING OFFERS MAXIMUM VISIBILITY LIGHT AND SPRINKLER PENETRATION WHILE MINIMIZING DUST ACCUMULATION. STANDARD TOP AND BOTTOM SHELVES EACH HAVE 600 LB. CAPACITY FOR STABILITY WHILE QUICK-ADJUST SHELVES HAVE 400 LB. CAPACITY EACH. TRUCK HAS 1200 LB. OVERALL CAPACITY. ALL SHELVES ADJUST ON 1″” INCREMENTS ON NUMBERED POSTS.
Additional information
| Weight | 64.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.00 × 54.00 × 3.00 in |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | TRUCK |
| UNSPSC | 24101511 |
| Color | Silver |
| Fob Origin | Origin |
| MPN | 580551A |
| Brand | Global Industrial |






Reviews
There are no reviews yet.