Newspring VERSAtainer Microwavable Containers, 16 oz, 6″ Diameter, Black/Clear, Plastic, 150/Carton
Login to View Prices
Versatile, economically priced containers accommodate both hot and cold foods. Tight-fitting, leak-resistant lid seals in heat and preserves your menu items’ flavors. Compact nest-style stacking minimizes their storage footprint. Microwavable, dishwasher-safe and reusable.
Additional information
| Weight | 12.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.62 × 13.11 × 12.75 in |
| Diameter | 6" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Food Container Type | Base/Lid Combo |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Special Features | Round |
| Color(s) | Black/Clear |
| Interior Volume Capacity | 16 oz |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 696599071813 |
| MPN | NC718B |
| Brand | Pactiv Evergreen |


















Reviews
There are no reviews yet.