Nemesis True Wireless Earbuds, White
Login to View Prices
49 in stock
Nemesis True Wireless Earbuds with Hi-Fi quality sound are constructed with custom tuned 10 mm Neodymium Drivers to provide hours of listening enjoyment with balanced immersive sound. They were built on the Bluetooth® 5.4 platform, allowing our Nemesis Wireless Earbuds to communicate as Bluetooth® Low Energy devices, providing longer battery life for the listener and a stronger signal for better stability. With an extended 20-hour playtime, our wireless earbuds are built to last for up to five hours of use on a single charge. The charging case provides an additional 250 mAh of charging power to allow for a total usage time of up to 20 hours.
Additional information
| Weight | 0.3600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.80 × 6.30 × 4.10 in |
| Microphone (Yes/No) | Yes |
| Ship Class Code | H |
| Headset Features | In-Line Controls |
| Global Product Type | Earbuds |
| Earpiece Type | Earbuds |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Bluetooth Enabled Devices |
| Earpiece Material | Silicone Ear Tips |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 856816008644 |
| MPN | TW1800W |
| Brand | Morpheus 360® |














Reviews
There are no reviews yet.