Natural Laundry Detergent Packs, Powder, Unscented, 45 Packets/Pack
Login to View Prices
1350 in stock
SKU:
SEV22977
Categories: Janitorial & Sanitation, Laundry Products
A truly safe and effective laundry pack option. Convenient single dose packs with no measuring, no guesswork, no waste. Non-toxic, four-enzyme formula fights tough stains and fully dissolves in all temperatures. Clinically tested hypoallergenic and non-irritating to skin. Free of dyes and artificial fragrances. Designed for standard and HE machines.
Additional information
| Weight | 2.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 3.00 × 8.50 in |
| Dirt Types | Water-Based Soil |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Physical Form | Powder |
| Product Packaging | Pack |
| Special Features | scent-free and natural choice for those sensitive to scents. |
| Ship Class Code | B |
| Applicable Material | Fabric |
| Global Product Type | Laundry Detergents |
| Application | Laundry Detergent |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 94% |
| Number of Tabs (Single-Use | 45 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Volume Capacity | 31.7 oz |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 732913229772 |
| MPN | 22977 |
| Brand | Seventh Generation® |
Be the first to review “Natural Laundry Detergent Packs, Powder, Unscented, 45 Packets/Pack” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.