Natural Cork Bulletin Board with Wood Frame, 87.94″ x 48.5″, Tan Surface, Natural Oak Frame
Login to View Prices
Ideal for high-traffic environments, self-healing, natural cork surface supports the use of staples, tacks and pins, closing around the chosen fastener to keep it in place; and once the fastener is removed, all holes simply disappear, even after repeatedly tacking to the same spot. The cork surface is also laminated to a sealed fiberboard backing to ensure your fasteners never damage your wall, and the peel-proof surface and backing are then securely enclosed within an attractive, handcrafted, premium wood frame. Subjected to the most rigorous quality standards, Ghent’s handmade natural cork boards are a reliable, high-quality choice, making them ideal for offices, classrooms, breakrooms and communication centers. All bulletin boards are shipped in worry-free packaging, designed specifically for shipping bulletin boards damage-free.Package Includes: L-Hanger Wall-Mount HardwareNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 33.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92.25 × 55.00 × 4.00 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Board Height | 48.5" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Color | Tan |
| Package Includes | L-Hanger Wall-Mount Hardware |
| Mounting Details | L-Hangers (Included) |
| Frame Color/Finish | Natural |
| Surface Material | Self-Healing Natural Cork |
| Board Depth | 0.82" |
| Weight (Fully Assembled) | 21 lb |
| Frame Material | Oak |
| Board Width | 87.94" |
| Surface Use Rating | Moderate Use |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Wall-Mount |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014935400200 |
| MPN | WK47 |
| Brand | Ghent |














Reviews
There are no reviews yet.